Παρασκευή 5 Απριλίου 2013

Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ

Το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της πανηγυρίζει η ΑΕΚ. Κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο με 76 -71 έκανε το 3-1 (στις νίκες) και σήκωσε το πρωτάθλημα μέσα στο γήπεδο του αντιπάλου.

Το παιγνίδι ήταν συγκλονιστικό, με συνεχείς εναλλαγές του σκορ, διαφήμιση της καλαθόσφαιρας και με τελικούς θριαμβευτές τους κιτρινοπράσινους. Η ομάδα της Λάρνακας πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο μέσα από το οποίο κάλυψε το -4 και το έκλεισε με +6. Στα καθοριστικά σημεία οι καλαθοσφαιριστές της, ήταν απόλυτα ψύχραιμοι και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ισοφαρίσει στις νίκες.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» από την άλλη το πάλεψαν, βρέθηκαν στο -11 και με τη συμπαράσταση του κόσμου που κατέκλυσε το κλειστό, επέστρεψαν, όμως, εκεί που η μπάλα… έκαιε παρουσιάστηκαν αναποτελεσματικοί με αποτέλεσμα να χάσουν το παιγνίδι και το πρωτάθλημα.
Ο αγώνας

Με εναλλαγές στο σκορ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι και εφτά πόντους, όμως, οι καλαθοσφαιριστές του Αντώνη Κωνσταντινίδη επέστρεψαν και μέχρι την ολοκλήρωση του 10λέπτου πέρασαν μπροστά με 22-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μπουν καλύτερα και να προηγηθούν μέχρι και εφτά πόντους. Ωστόσο η εμπειρία και η ποιότητα των καλαθοσφαιριστών της ΑΕΚ δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να ξεφύγει και μείωσαν στους τέσσερις πόντους.

Στην έναρξη της επανάληψης οι κιτρινοπράσινοι ήταν καταιγιστικοί. Μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το τρόπαιο από απόψε στη Λάρνακα και τα κατάφεραν. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 3ου δεκάλεπτου προηγούνταν με 11 πόντους, όμως, ένα μίνι ξέσπασμα του αντιπάλου η διαφορά έκλεισε στους έξι πόντους.

Στην 4η και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που έμειναν. Το παιγνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι γαλαζοκίτρινοι πλησίασαν στην ανατροπή… αλλά δεν την υλοποίησαν. Η διαφορά έφθασε στην ελάχιστη τιμή της (-1), αλλά οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι εκ νέου στο τέλος και πήραν μια δίκαιη και καθαρή νίκη.
Δυο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα κάποιοι άμυαλοι προσπάθησαν με κροτίδες να τινάξουν το παιγνίδι στον αέρα. Κατάφεραν την ολιγόλεπτη διακοπή του και ο αγώνας ολοκλήρώθηκε κανονικά μέσα από χειροκρότημα όσων οπαδών έμειναν προς τους πρωταθλητές.
Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-35, 51-57, 71-76

ΑΠΟΕΛ: Πόρτερ 13, Μοκόνγκο 10, Νεοφύτου 2, Τσαν 2, Κρέμεν 5, Στίγκερς 14, Μόρισον 11, Γουέλς 13, Ντέιβις 1

ΑΕΚ: Τατ 14, Ντίξον 20, Σβεντίνοβιτς 1, Σούμποτιτς 6, Γκαρσία 4, Κακιούζης 8, Φίσερ 6, Παντελή 8, Χάρισον 9